Dermatomyositis (DM) je sistemsko oboljenje koje se odlikuje karakterističnim promenama na koži i nesupurativnom inflamacijom skeletne muskulature izazvanom limfocitnim infiltratom. Ukoliko kožni znaci nisu prisutni, oboljenje se zove polimiozitis.
DM je u 1/3 pacijenata udružen sa nekom drugom autoimunom bolešću vezivnog tkiva, a u 10-30% odraslih pacijenata sa malignim oboljenjem. Najčešće nađene neoplazije su: karcinom dojke, pluća, ovarijuma, želuca, debelog creva, uterusa, različiti limfomi.
Dermatomiozitis je retka bolest koja se manifestuje upalom i promenama u mišićima i osipom na koži. Može da se javi u bilo kojoj životnoj dobi, ali najčešće pogađa odrasle od 50 do 70 godina. Žene imaju dvostruko veće šanse da obole od ove bolesti u odnosu na muškarce.
Tačan uzrok nastanka bolesti još uvek nije poznat, ali se pretpostavlja da je mehanizam identičan kao i kod drugih autoimunih bolesti. Mogući uzroci su:
Simptomi su prvenstveno vezani za poremećaj funkcije krvnih sudova u mušićima i koži, a mogu biti:
Ponekad se slabost mišića širi i na srce, gastrointestinalni trakt i pluća, što može izazvati probleme sa disanjem i kašalj.Odrasle osobe mogu imati nisku temperaturu, zajedno sa upalom pluća i osetljivošću na svetlost.
Postavljanje dijagnoze dermatomiozitisa zahteva:
Lečenje zavisi od simptoma, godina života i opšteg zdravlja.Moguće je da će lekar tokom vremena menjati terapiju, prilagođavati je stanju pacijenta, odnosno simptomima. Mogući terapijski tretmani za dermatomiozitis su: